П`ятниця
14.05.2021

Екскурс у минуле »

Історія дошкільного виховання в Шполі, як свідчать оче­видці, починалася ще в 1923—27 р. р., коли функціонував невеликий дитсадок від наросвіти, розташований в районі нинішньої книжкової бази, поряд з 4-класною єврейською школою. Про нього згадує жителька Шполи Л. М. Житомирська, одна з його вихованців. Цей садок відвідували  І.І. Бджола (колишній директор СШ № 1),  Г.Т.Клювак  (колишній зав. райархівом)

В 30-ті роки в нашому місті працювали дитясла  на території деревообробної фабрики , на цукрозаводі,  дитясла від Мінздоров΄я  по вул. Чапаєва (на вигоні), дитячі ясла при артілях «Червона нива», «Хлібороб». Про існування цих дитячих садків і ясел, про людей, що працювали в них, про окремих вихованців розповіли нам очевидці – старожили міста:

Каландирець Любов Леонтіївна ( колишня завідуюча  дитячими яслами одної з артілей в 30 – ті роки);

Герасименко Ксенія Оксентіївна  (вихователь дитячих ясел деревообробної фабрики в 1937 році);

Струмінська Ганна   (колишня вчителька).

У роки Великої Вітчизняної війни , під час тимчасового хазяйнування, фашисти завдали місту величезних збитків:  було зруйновано багато будинків, розграбовано підприємства, колгоспи,   закрито всі ди­тячі, освітянські і культурні установи.

Після визволення Шполи, на початку 1944 року, з віднов­ленням роботи на підприємствах, в організаціях виникла потреба і в дошкільних  установах. Тож спочатку організували невеличкий, на одну групу, дитсадок від Наросвіти  в хаті на дві половини розкуркуленої родини  Цибульських  по вулиці Садовій (нині вул. А. Таранця)

Очевидці тих подій, - старожили міста -  перша кухарка цього садка, Погоріла Марія Василівна та Кулікова Надія Онопріївна, мати, що водила сина Валентина з перших днів його організації, розповідали,  в  яких нелегких умовах функціонував цей садок.  Батьки вихованців зносили з дому  постіль, ковдри, подушки,  посуд,  працівники садка по всій Шполі збирали відра, каструлі. Тяжко було з організацією харчування дітей, а тому батьки давали їм з собою в садок по шматку хліба.

Нелегко давались перші кроки.

На кінець 1944 р. наш  дитсадок вже функціонував під  № 1, в ньому було відкрито три групи: молодшу, середню і старшу. Розміщений  садочок був  у старому приміщен­ні міліції.

Перші випускники нашого садочка.   На це фото дивишся ледь    стримуючи хвилювання: скільки всього  бачили ці допитливі, не по-дитячому серйозні  оченята! І в той же час діти – завжди діти, вони не розучились посміхатись, бути лагідними і щирими.

В 1952 році дитсадок переселився в приміщення колиш­нього КДБ, по вулиці Леніна. До 1960 року тут зроблено добудову однієї групи, кухні, збудовано погріб.

З 1960 – го по 1974 рік завідуючими працювали Т. І. Жукова, Н Б.  Леонова,  М. Ф. Круть,  Г. А.  Бондаренко.
В  70 – роках добудовано ще дві групи . Дитячий садок  функціонував на  п’ять груп.
24 роки, з  1946  до 1960 року,  завідуючою дитсадком була Олімпіада Пилипівна Левченко.

В 1952 році дитсадок переселився в приміщення колиш­нього       КДБ, по вулиці Леніна. До 1960 року тут зроблено добудову       однієї групи, кухні, збудовано погріб.

Першою завідуючою була Ольга Іванівна Кожем'якіна, яка повернулась з партизанського загону одразу після визволення Шполи.

Першими вихователями дитячого садку були: Ганна Аврамівна Лукацька, Іза Єфремівна Редвеніцер, Ліза Самійлівна Браїловська, Лілія Олександрівна  Жеребенко.

Няні - Олександра  Іванівна  Бойко, Марія  Яківна  Феоктістова, Дар΄я  Дем΄янівна Бондаренко.

Колісник  Дар΄я  Павлівна – рахівник, Нечипоренко Лідія Яківна – бухгалтер,  кухарі – Погоріла Марія Василівна, Шпильова Єлізавєта Максимівна.

24 грудня 1974 року діти і дорослі одержали від будівельників новорічний подарунок—нове приміщення «Ялинки»  на 6 груп, яке стало справжньою окрасою і візитною карткою Шполи.

З 1975 по 1997 рік в дитсадку функціонувало 9 груп.

З 1974 по 1980 рік завідуючою тут працювала Діна Іванівна Ніколаєнко.

Тоді щороку до школи з «Ялинки» йшло близько 55 дітей. В дитсадку  працювало 20 вихователів із спеціальною осві­тою та 25 осіб обслуговуючого  персоналу.

Багато старань, сил і турботи докладали працівники дитсадка, аби  діти почували себе зручно, затишно, гармонійно розвивались, були  здоровими і веселими.

З 1983 року очолює дитячий  садок Ю. О.Кравченко.

В 1994 році дитячий садок відзначив свій золотий юбілей. За 50 років свого існування невеличкий дитсадок виріс у сучасний  дошкільний заклад, в якому виховувалось понад  200  дітей від 2-х до 7 – ми років.

До послуг батьків функціонувала цілодобова група.

За ці роки зроблено немало: збудовано нові господарські приміщення, добудовано павільони, ігрові майданчики, збудованоспортивний майданчик, проведено капітальний ремонт опалювальної системи тощо.

Сьогодні гордістю «Ялинки» і втіхою для дітей є побудований у 1986 році майданчик для вивчення правил дорожнього руху.

Педагогічний колектив проводив значну роботу по впровадженню нових методів в навчально – виховний процес , пошуку нових форм співпраці  з батьками і громадськістю  міст.

На базі дитячого садка проводились республіканські, обласні та районні семінари для працівників освіти.

«  Травень 2021  »